607 609 087

Cyfrowe zdjęcia pantomograficzne

Cyfrowe zdjęcia pantomograficzne lub pantomogram - zdjęcie panoramiczne zębów.
to podstawowe badanie RTG w nowoczesnej diagnostyce stomatologicznej.
Pantomogram jest w stomatologii kompleksowym badaniem RTG, niosącym ze sobą wiele bardzo cennych informacji diagnostycznych, dlatego zaleca się jego wykonywanie zawsze przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.

Zastosowanie czujnika cyfrowego, zamiast analogowej kliszy, gwarantuje znaczące obniżenie dawki promieniowania przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej dokładności otrzymywanego obrazu.
Pantomogram uwidacznia jednocześnie wszystkie zęby, również te, które nie są widoczne w jamie ustnej (niewyrżnięte i zatrzymane), a także tkanki otaczające (tkanka kostna wyrostków zębodołowych, zatoki szczękowe, wyrostki żuchwy).

Dzięki kompleksowemu obrazowaniu, zdjęcie pantomograficzne jest nieocenione niemalże w każdej dziedzinie leczenia stomatologicznego:
    W implantologii pantomogram pozwala zmierzyć wymiary kości i dobrać właściwe implanty, a w przypadku braku dostatecznej ilości tkanki kostnej zaplanować zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej lub sterowanej regeneracji kości.

    W chirurgii stomatologicznej zdjęcie pantomograficzne obrazuje i umożliwia analizę położenia zębów zatrzymanych niewidocznych w jamie ustnej, dzięki czemu pozwala na zaplanowanie i przeprowadzenie takich zabiegów jak np. usuwanie ósemek.

    W ortodoncji zdjęcie pantomograficzne i kefalometryczne są podstawowymi i niezbędnymi zdjęciami przy diagnostyce i planowaniu leczenia aparatem ortodontycznym.

    W protetyce pantomogram jest pomocny, a często niezbędny przy planowaniu leczenia protetycznego, szczególnie w przypadku rozległej odbudowy protetycznej: protez szkieletowych, mostów protetycznych lub implantów.

    W stomatologii zachowawczej pantomogram pozwala wykryć niektóre ubytki próchnicowe, uszkodzenia wypełnień lub nieprawidłowo przeleczone kanałowo zęby.
    W stomatologii dziecięcej zdjęcie pantomograficzne umożliwia diagnozowanie wad rozwojowych zębów jeszcze przed ich wyrznięciem oraz ocenę stopnia rozwoju zębów.

    W periodontologii zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić tkanki przyzębia i zlokalizować ewentualne procesy patologiczne.

    W diagnostyce stomatologicznej pantomogram pomaga wykryć i zdiagnozować wiele rozwijających się podstępnie i bezobjawowo chorób, takich jak torbiele i nowotwory.


Nasz aparat RTG to najnowsze urządzenie niemieckiej firmy Sirona -Orthophos XG. Jest wyposażony w specjalne programy w tym program przeznaczony do badania dzieci, wszystkie programy, umożliwiają znaczną redukcję dawki promieniowania. Obraz RTG uzyskiwany jest natychmiast i może zostać zapisany na płycie CD wraz z niewielkim programem pozwalającym na wyświetlenie zdjęcia na komputerze w dowolnym gabinecie dentystycznym.

wykonanie: stargard.com.pl - strony internetowe